Jak se dostanete do Carnegie Hall? Proč neumí Domingo česky? Co řekl Ravel o Boleru? Čím jel Pavarotti na Pražský hrad? Jak to, že od „Božské Emy“ o Destinnové nevznikl u nás další podobný film? Čím jsou Novoroční koncerty z Vídně jedinečné? Vyznívá hudba působivěji v rozhlase nebo v televizi? Co řekl Winston Churchill o kultuře?

To vše, a mnohem víc, je obsahem mého talk show, které vzniklo v létě 2015 víceméně náhodou. Můj dobrý přítel, výtečný klavírista Karel Košárek, mě požádal, abych v rámci „jeho“ záslužného minifestivalu Musica Holešov vyzpovídal po koncertě na tamním překrásném zámku pěvkyni Martinu Jankovou. (Ta nakonec těsně před recitalem ocemocněla, takže ji zastoupila neméně skvělá Kateřina Kněžíková.) A navrhl mi, abych kromě toho přišel s vlastním jevištním pořadem, který by byl kombinací mého mluveného slova a živě interpretované hudby. Zkusil jsem to – a vzniklo cosi, co baví nejen mě, ale především snad i diváky. 

 

Zhruba půldruhahodinový pořad je členěn do šesti tématických vstupů, doplněných stejným počtem skladeb či jejich částí. V úvodu říkám, že ač jsem jako malý chlapec uměl dřív noty než písmenka, nestal se ze mě ani muzikant ani muzikolog, ale překladatel, průvodce koncerty (nemám rád slovo moderátor) a rozhlasový i televizní publicista zaměřený na kulturu obecně a na hudbu zvlášť. Hledám v ní příběhy, osudy nejen hudebních osobností od dirigentů po pěvce, ale i manažerů či dokonce koncertních sálů a operních domů.  A zásadně mluvím vždy o tom, co jsem i sám prožil, čemu jsem byl přítomen, co jsem si nejen nastudoval, ale na co jsem si svou činností sáhl. Aby to nebylo monotónní, abych – jak se říká – nevyčerpal nejen témata, ale i posluchače, zní mezi jednotlivými vstupy hudba. V září 2016 logicky usedl za klavír Karel Košárek. Jindy ti, na nichž se dohodnu s pořadateli této produkce.

K mé  radosti vzbudil projekt pozornost. Brzy jsem se dohodl mimo jiné na dvou matiné, kterých si opravdu považuji. Ve sváteční středu 5. července 2017 se „Příběhy v tónině života“ odehrají na 59. Mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl a klavír rozezní hvězdný Ivo Kahánek. Ještě předtím, 28. května 2017, se pořad uskuteční v rámci 42. Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj. A moje talk show doprovodí mladá, nesmírně talentovaná klavíristka Nikol Bóková.